سنگفرش
  
 
 
آرشیو
 
دوشنبه 2 بهمن‌ماه سال 1385
یک سوال قدیمی

فکر می کنم این یک سوال قدیمیست که "چه کسانی می توانند مسائل بنیادی فلسفی را حل کنند؟".
در این مورد عقاید بسیار متنوع است. احتمالا" انسانی را نمی توان یافت که فلسفه پردازی نکند. لااقل
در زندگی همه ما لحظاتی هست که ما فیلسوف می شویم.اما این فلسفه پردازیها خدمتی به انسانیت انجام نمی دهند.
در مورد برخی شاعران و نویسندگان و یا حتی موسیقیدانان بزرگ هم همینطوراست. کسانی که بین آثارشان و فلسفه تفاوتی قایل نمی شوند.
از نظر من این دیدگاه صحیح نیست. بین فلسفه و شعر یا موسیقی یا داستانهایی که به نوعی در آنها بحثهای فلسفی مطرح و از دید نویسنده حل می شود! تفاوت اساسی وجود دارد. نوشتن اینگونه داستانها یا فیلمنامه ها،تقریبا" یک کار روتین نویسنده های اخیر است. نویسنده هایی که قبل از نوشته شان، می خواهند دیدگاههای فلسفی و البته صحت آنها را به رخ خواننده بکشند!
همچنین فلسفه واقعا" فرا تر از " اندیشیدن شاعرانه" است. یک شاعریا نویسنده معاصر را که چندین شعر، داستان یا نمایشنامه خوب نوشته است و یا یک کارگردان سینما با چند فیلم قابل تامل را هرگز نمی توان با متفکران و فلاسفه بزرگ تاریخ بشری مقایسه کرد.
فلسفه بر خلاف تصور ، علم بسیار مشکلی است. وقتی صحبت از چرا های اساسی هستی می شود و تقریبا" همه چیز مورد سوال قرار می گیرد و وقتی روشهای سنتی و علمی معتبر نیستند ، کار نمی تواند آسان باشد.

به نظر من فقط افرادی معدود،آن هم پس از گذشت زمانی طولانی، و بدون آنکه از اشتباه عاری باشند، می توانند مسائل بنیادی فلسفه را حل کنند....

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 116936


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها