سنگفرش
  
 
 
آرشیو
 
چهارشنبه 12 اسفند‌ماه سال 1383
ریاضیات


آیا تا به حال در مورد ریاضیات  فکر کرده اید؟منظورم مسائل ریاضی نیست ، بلکه خود علم ریاضی و تاریخ آن است.نکته جالبی در اینجا وجود دارد: بر خلاف استفاده ای که همکنون از علوم مختلف ریاضی می شود ، بنیان گزاران آن مانند(فیثاغورس و یا اقلیدس و ..) هدف دیگری از این علم داشته اند. آنها هرگز ریاضی را برای پیشرفتهای مادی یا ساخت ابزار مهندسی برای رفاه بیشتر انسان نمی خواسته اند.

اما چرا امروزه ،عملا ریاضیات  در جهتی غیر از چیزی که بنیان گزاران آن هدفشان بوده ، مورد استفاده قرار می گیرد؟ کدام استفاده از ریاضی صحیح است ،چیزی که مثلا" فیثاغورسیان مورد نظرشان بوده یا همان استفاده ای که ما الان از ریاضات میکنیم؟ واقعا" هدف از ریا ضیات کدام است؟

در حال حاضر عده بسیار زیادی  ، شاید به طور نسبی ، همه ، معتقدند که انچه امروزه مورد استفاده است ،(به دلیل دست آورد های غیر قابل انکار آن در همه زمینه های علوم از پزشکی تا علوم فضایی و مهندسی و ...، )استفاده درست از ریاضیات است ، اما فراموش نکیم که آنهایی که اکنون به خرافه پرستی متهم اند ،بنیان گزاران علمی هستند که اکنون ما با دانستن ذره ای از آن به خود می بالیم .

من فکر می کنم استفاده واقعی از  ریاضیات ، همانی بوده که بوجود آورندگان آن مورد نظرشان بوده است ، نه ساخت پل و هواپیما وکامپیوتر و....


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 116936


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها